رشد شخصیت در اثر چه عواملی شکل می گیرد؟

0 1,054

 

رشد شخصیت در اثر چه عواملی شکل می گیرد؟

پیش از اینکه بخواهید هر قدمی در راه پیشرفت و موفقیت بردارید ابتدا باید روی رشد شخصیت خود تمرکز کنید. سعی کنید شخصیتی منعطف داشته باشید. مسئولیت تمام شکست ها و ناکامی ها را بپذیرید و آن را به گردن دیگران نیندازید. برای رشد فردی باید هر روز کاری انجام دهید که می دانید روی بهتر شدن شما تاثیر گذار است.

 

رشد شخصیت

اگر بخواهیم کلی تر فکر کنیم هدف از آفرینش انسان و طی مسیر در زندگی، هر روز بهتر شدن و رشد شخصیت است وگرنه زندگی بی هدف و بی معناست. در واقع شکل گیری شخصیت از دوران کودکی آغاز می شود درست از زمانی که نسبت به شرایط و رفتارهای پیرامون واکنش می دهیم و هر چه بزرگتر می شویم این واکنش ها اختصاصی تر می شود.

شخصیت هر فرد مجموعه ای از خصوصیات منحصر بفرد و متمایز است که رفتارها و روش زندگی او را شکل می دهد. به گفته روانشناسان هر انسان بر اساس رشد شخصیت رفتاری خود نسبت به شرایط و اوضاع و احوال محیطی و سایر افراد اجتماعی واکنش نشان می دهد. اگر دقیق تر بگوییم شخصیت از دو عامل وراثت، محیط و تاثیرات متقابل این دو بر هم به وجود می آید.

این نظریه که شخصیت انسان از بدو تولد ثابت است، دیرزمانی است که به چالش کشیده شده و برخلاف آنچه تصور می شود پیوسته می توانید شخصیت خود را پرورش دهید و به انسانی با شخصیت قوی و پایدار تبدیل شوید. رشد شخصیت هر فرد الگوهایی از رفتار، احساس و تفکر دارد که او را از دیگران متمایز می کند. وقتی که از بودن در کنار کسی لذت می بریم یعنی این فرد شخصیت جذابی دارد و بودن در کنار او حس خوشایند ی دارد.

مسلما همه افراد تمایل دارند شخصیت جذابی داشته باشند و رشد شخصیت حتی از ظاهر خوب داشتن هم حیاتی تر است. همانطور که این روزها مشاهده می کنیم موفقیت افراد تا ۸۰ درصد با نوع و میزان روابط آنها با دیگران شکل می گیرد. برخلاف اینکه ما در شکل ظاهری خود دخالتی نداریم، رشد شخصیت ما در کیفیت روابط تاثیر بسزایی دارد و می توانیم آن را تا هر اندازه که بخواهیم ارتقا دهیم.

برای اینکه در رشد شخصیت پیشرفت کنیم می توانیم ویژگی ها و صفاتی که مطلوب و مناسب است در خود تقویت کنیم.

رازهای شخصیت قوی داشتن

شنونده خوبی باشید: سعی کنید مهارت شنونده خوب بودن را در خود تقویت کنید. هنگام صحبت کردن به چشمهای طرف مقابل خیره شوید، به تک تک کلمات او توجه کنید و این حس را به مخاطب منتقل کنید که برایتان مهم است. حتما تابه حال حس کرده اید که هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که کسی مشتاقانه به حرف های شما گوش دهد. در این لحظه احساس می کنید تنها آدم مهم روز زمین شما هستید.

بیشتر به مطالعه و علایق تان بپردازید

به خاطر داشته باشید که هر قدر بیشتر مطالعه کنید و به یادگیری مهارت های مورد علاقه تان بپردازید شخصیت قوی تر ایجاد خواهید کرد. هنگامی که با دیگران گفتگو می کنید بحث های بیشتری شکل می گیرد. درست است که گاهی از عدم آگاهی دیگران عصبانی می شوید اما اگر طرز بیان خوبی داشته باشید اشتیاق آگاهی را در آنها بیشتر خواهید کرد.

روی لحن صحبت تان کار کنید

خوش صحبت بودن هم از مواردی است که در رشد شخصیت تاثیر زیادی دارد و اغلب با مطالعه و اشتراک گذاری آن با دیگران به وجود می آید. در معاشرت با هر آدمی دقت کنید که علایق او در بحث و گفتگو چیست و در همان مسیر حرکت کنید. هیچ کس نمی تواند اطلاعات کاملی در مورد همه موضوعات داشته باشد اما به اشتراک گذاشتن دانسته هایتان با دیگران بخصوص در مورد موضوعات جذاب روز،  به روابط تازگی می بخشد.

با آدم های خاص و متفاوت معاشرت کنید

سعی کنید با آدم هایی که بنظرتان شخصیت متفاوتی دارند ارتباط بگیرید این کار نه تنها دایره ارتباطات شما را وسعت می دهد بلکه با فرهنگ ها و خلق و خوی مختلف آشنا می شوید. سعی نکنید در چنین ارتباطاتی ادای شخصی را در بیاورید که واقعا نیستید. باید بگوییم که این کار نه تنها کلاس شخصیتی شما را بالا نمی برد بلکه اغلب نتیجه عکس می دهد.

شخصیت واقعی و منحصر بفرد شماست که برای دیگران جذاب است پس با تلاش برای مورد پسند واقع شدن، اصالت شخصیتی خود را از بین نبرید. روی رشد شخصیت خود به طور مداوم کار کنید.

در رشد شخصیت از دیگران الگو بگیرید

حتما شما هم با افراد زیادی معاشرت داشته اید یا دورادور آنها را زیر نظر گرفته اید و شخصیت شان برای شما و دیگران بسیار جذاب است. سعی کنید از نکات مثبت رفتاری و گفتاری آنها الگو بگیرید اما کپی برداری نکنید.

مثبت اندیش باشید

معمولا افراد دوست ندارند کسی دور و برشان باشد که دائما حرف های منفی میزند. سعی کنید آدم شادی باشید که با ورودتان به هر محفلی انرژی مثبت جاری شود. می توانید این کار را با در نظر گرفتن ویژگی های جذاب افراد و واکنش های آنها یاد بگیرید. در برخورد با دیگران دائما لبخند بزنید، شاد باشید و با حضور خود به محیط پیرامون روح بدهید.

موفق باشید.

منبع :آکادمی باور

به این مطلب امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ