چگونه مسیر زندگی را به سوی بهبود فردی و موفقیت هموار کنیم؟

0 72

هر فردی دلش می خواهد در زندگی دائما در حال رشد و تکاپو باشد و هر روز بهتر شود بنابراین بر اساس گفته سلستین چاو هدف زندگی، رشد و بهبود فردی و هر روز بهتر شدن است. او پس از سالهای متمادی به این نتیجه رسید که تلاش انسان در سفر برای رشد فردی هیچ گاه به انتها نمی رسد.

بهبود فردی و موفقیت

همیشه خصوصیاتی در ما وجود دارد که می توانیم بهترش کنیم پس هیچ گاه به جایی نمی رسیم که دیگر نیاز به رشد و بهبود فردی نباشد. بانو سلستین تجربیاتش در این زمینه را در اختیار افرادی که برای توسعه فردی و رشد اشتیاق دارند قرار داده است. بعضی موارد خیلی ساده هستند و از همین حالا می توانید شروع کنید اما برخی دیگر نیازمند تلاش و اراده بیشتری هستند.

دوره آموزشی تازه ای شروع کنید

آموزش پذیری یک راه فوق العاده برای یادگیری مهارت ها و دانش جدید در زمینه های مختلف است. در این مسیر با آدم های جدید آشنا می شوید. حتی حضور پیدا کردن در همایش ها و سمینارهای یکی دو روزه هم می تواند بسیار مفید باشد و به بهبود فردی کمک کند.

برای بهبود فردی ترسهایتان را کنار بگذارید

همه ما در زندگی با ترس هایی احاطه شده ایم که اگر آنها را کنار بزنیم زاویه جدیدی از شخصیت خود را مشاهده خواهیم کرد. ترس از سخنرانی در جمع، ترس از ریسک کردن، ترس از شروع کسب و کار و… موانعی هستند که ما را در پیمودن مسیر موفقیت متوقف می کنند.

اگر ترس هایتان را یک به یک شناسایی کنید، قدم در چالش های جدیدی می گذارید که به رشد و موفقیت و بهبود فردی شما کمک می کند. به عبارتی می توان گفت ترس ها قطب نمای رشد هستند به این معنا که اگر از چیزی بترسید نشان می دهد که در آن زمینه نیاز به رشد دارید.

روی ارتقاء مهارت هایتان کار کنید

هر چه مهارت های بهتر و بیشتری داشته باشید اعتماد به نفس تان بالاتر می رود. رشد روانی مقدمه ای برای رشد شخصیت و بهبود فردی است. همیشه به فکر تمرین کردن و بهتر کردن مهارت هایتان باشید تا دائما آنها را ارتقا دهید.

چگونه مسیر زندگی را به سوی بهبود فردی و موفقیت هموار کنیم؟

برای بهبود فردی سحر خیز باشید

شاید به نظرتان عجیب باشد اما زود بیدار شدن (مثلا 6-5 صبح) به بالا بردن کیفیت زندگی و کار آمدی شما کمک می کند. هنگامی که صبح زودتر بیدار می شوید سرحال و سر زنده هستید و انگیزه بیشتری برای پیگیری کارهای روزانه خواهید داشت.

ورزش کردن از اولویت های برنامه روزانه تان باشد

هر چه زودتر به فکر سلامت و روی فرم آمدن بدنتان باشید در مراحل رشد فردی جلوتر هستید. ورزش کردن را به یک برنامه روزانه منظم تبدیل کنید و در هیچ شرایطی آن را حذف نکنید. شاید در ابتدا به نظر بی اهمیت باشد اما با گذشت زمان شدیدا به آن وابسته می شوید. ورزش علاوه بر افزایش تمرکز و انگیزه به بهبود فردی و تغییر شخصیت کمک زیادی می کند.

برای بهبود فردی برنامه ای برای آینده بنویسید

قلم بردارید و شروع کنید به نوشتن چیزهایی ضروری که زندگی تان را کامل می کند. اهداف و آرزوها و راهکارهایی که برای رسیدن به آن در نظر می گیرید. اینکه خودتان را در 5 سال دیگر کجا و در چه جایگاه اجتماعی می بینید؟ آیا تغییر کرده اید؟ در چه زمینه های شخصیتی بهتر می شوید و چه تاثیری روی زندگی تان دارد؟ 10 سال بعد به چه سطحی از بهبود فردی و رشد شخصیتی رسیده اید؟

این می تواند دفترچه راهنمای زندگی باشد که هر از گاهی به آن سر می زنید و موارد جدیدی به آن اضافه می کنید. پس از مدتی می توانید با مراجعه به آن ببینید تا چه حد طبق برنامه پیش رفته اید.

نقاط کور وجودتان را شناسایی کنید

همانطور که از اسمش مشخص است شما نمی توانید نقاط کور را به راحتی ببینید پس باید با کنکاش در درون آنها را پیدا کنید. از لحاظ رشد فردی تشخیص نقاط کور به ما کمک می کند بدانیم برای بهبود به چه تغییراتی نیاز داریم. یکی از راهکارهایی که به ما در شناسایی این نقاط کمک می کند این است که تمام موارد و اتفاقات و افرادی که در طول روز شما را ناراحت و عصبی و خسته می کند شناسایی کنید.

برای بهبود فردی از افراد نخبه کمک بگیرید

هر چقدر هم که مهارتهای فردی زیادی داشته باشید و شخص قدرتمندی باشید باز هم نیاز دارید برای سرمایه گذاری روی خود در زمینه کاری تان یا در زندگی از افراد دیگر کمک بگیرید. آنها تجربیاتی دارند که اگر از آن عبرت بگیرید جلوی خیلی از اشتباهات و انحرافات از مسیر زندگی گرفته می شود. با کمک آنها می توانید کیفیت زندگی را بالا ببرید و از شکست و سرخوردگی جلوگیری کنید. هرچند که بعضی از تجربیات و آزمون و خطاها لازم است چرا که شما را قوی تر می کند.

برای انجام کارهای روزانه برنامه ریزی دقیق داشته باشید و خودتان را ملزم به انجام آن کنید. سعی کنید از اتلاف وقت جلوگیری کنید این کار احساس مفید بودن و اعتماد به نفس را در شما تقویت می کند و باعث توسعه و بهبود فردی می شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود.