عزت نفس تعیین کننده رفتار ما در زندگی است

تغییر باور- باورهای مثبت –باورهای منفی

0 64

عزت نفس تعیین کننده رفتار ما در زندگی است

درست است که نمی توانیم عزت نفس را به عنوان یک داروی شفابخش در زندگی فرض کنیم، اما اگر در ابعاد مختلف زندگی دقیق تر شویم به این نتیجه می رسیم که ریشه خیلی از مشکلاتمان در کمبود عزت نفس است. عزت نفس از آن مفاهیمی است که در عین سادگی وقتی پای توصیف آن به میان می آید، مسئله پیچیده می شود.

عشق، آرامش، پیشرفت و خیلی واژه  های دیگر مواردی هستند که همیشه از اهمیت آنها صحبت می شود اما زمانی که می خواهیم به شکل دقیق تری آنها را توصیف و تفسیرکنیم، درگیر چالش هایی می شویم. اغلب ما اعتقاد داریم که اعتماد به نفس بر جنبه های مختلفی از روابط عاطفی، شیوه مواجه شدن با مشکلات، موفقیت ها و شکستها و حتی میزان شادمانی ما در زندگی تاثیر گذار است.

 

عزت نفس و تغییر رفتار

عزت نفس چیست؟

در واقع عزت نفس نیرویی به شما می دهد که احساس می کنید جرات این را دارید که با مشکلات بجنگید و این باور را در وجود خود بپرورانید که می توانید آنها را از میان بردارید. شاید بشود گفت که این یک نیروی درونی است که به شما جسارت و توانایی این را می دهد که به همان کسی تبدیل شوید که دلتان می خواهد.

شاید در نگاه اول به نظر برسد عزت نفس همان معنای اعتماد به نفس را تداعی می کند اما باید بدانید که  مفهوم خیلی گسترده تر و پیچیده تری دارد. ممکن است یک فرد اعتماد به نفس بالایی داشته باشد اما احساس ارزشمندی و شایستگی لازم را نداشته باشد.

عزت نفس بالا یعنی باور به اینکه شما ارزشمندی و شایستگی این را دارید که زندگی بهتری داشته باشید و به موفقیت های بزرگ برسید. برای شکل گیری این تغییر باور و رسیدن به عزت نفس بالا، باید نسبت به وجود خودتان باورهای مثبت داشته باشید. این شما هستید که با فکر کردن به جنبه های خوب زندگی تان می توانید از فرصت ها برای خود پله های ترقی بسازید.

افکار و باورهای مثبت را پرورش دهید

باید ذهن خود را به افکار مثبت عادت دهید و دائما به خودتان برای رسیدن به اهداف بزرگ انگیزه بدهید. هدف گذاری در زندگی مهم ترین چیزی است که احساس غرور و شایستگی را در شما پرورش می دهد. بنابراین از هر فرصتی برای برنامه ریزی و هدف گذاری برای کار و زندگی تان بهره ببرید.

 

برای اینکه مقدمات عزت نفس تان را فراهم کنید منتظر تایید دیگران نباشید. وقتی که اولین قدم ها را به خوبی به پیش بردید برای موفقیت های کوچک به خودتان افتخار کنید و برایش شادی بر پا کنید. باورهای منفی آفت های رشد عزت نفس هستند. هنگامی که اجازه ورود افکار منفی به ذهن تان می دهید قدم به قدم از پیشرفت و موفقیت دور می شوید. افکار مخرب اراده شما را برای تلاش در راه اهداف ضعیف تر می کند.

برای رسیدن به اهداف بزرگ باید بدنی سالم و پر انرژی داشته باشید بنابراین سعی کنید روی سلامت عمومی بدنتان بیشتر کار کنید. هر چه قدرت بدنی بیشتری داشته باشید اعتماد به نفس و احساس تسلط روی امور در زندگی تان فراگیرتر خواهد بود.

تصور نکنید باید انسان کاملی باشید

درست است که برنامه ریزی و تلاش برای رسیدن به اهداف در برنامه بهبود عزت نفس در اولویت قرار دارد اما این تصور را نداشته باشید که در این مسیر نباید هیچ خطا و اشتباهی از شما سر بزند. از خطاهایتان درس بگیرید و از ارزش ها و معیارهایی که برای خود دارید دست بر ندارید. همیشه روی نقاط قوت و ویژگی های خوب خود تمرکز کنید و از فکر کردن به اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می کنند بپرهیزید.

به طور کلی می توان گفت عزت نفس نظری واقع گرایانه درباره قابلیت های فردی و قدردانی از موفقیت های شخصی است.

 

عزت نفس و تربیت خانوادگی

از مقایسه خودتان با دیگران دست بردارید

دو اصل مهم در فرآیند بهبود عزت نفس خود پذیری و مقایسه نکردن خود با دیگران است. ممکن است فردی در یک جایگاه مانند فضای مجازی خیلی خوشحال و خوشبخت جلوه کند اما این را به خاطر داشته باشید که این تنها نوع نگاه و تصورات ما از زندگی دیگران است. مقایسه کردن زندگی خودتان با تصورات پوچی از زندگی دیگران، چیزی جز افکار منفی استرس زا به همراه نخواهد داشت.

استعدادهای ذاتی خود را کشف کنید

سعی کنید مهارتهای مختلفی را تجربه کنید تا به استعدادهای ذاتی خود پی ببرید. همه ما نقاط ضعف و قوتی داریم که باید با اعتماد به نفس به پرورش آنها بپردازیم به خصوص در زمانهایی که اعتماد به نفس مان دچار ضعف شده است. اگر شناخت استعدادهای ذاتی برایتان دشوار است، می توانید از یک دوست کمک بگیرید تا قابلیت های خاص تان را به شما یاد آوری کند.

در یک تعریف کلی می توان عزت نفس را به دو عامل درونی و بیرونی نسبت داد. از لحاظ درونی عزت نفس مجموع افکار، عادت ها، باورها و رفتارهایی است که فرد برای رسیدن به اهداف خاص در خود ایجاد می کند.

از جنبه بیرونی عزت نفس تاثیر پیام های کلامی و غیر کلامی است که فرد از اطرافیان دریافت می کند و همچنین شیوه تربیت فرد در خانواده ، مدرسه و نهایتا در فرهنگ جامعه است.

موفق باشید.   مصطفی نژادغفار : آکادمی باور

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود.